Není to těžké. Záleží na vás, jak moc se s tím chcete „piplat“. Jako podestýlku používáme kokosový substrát smíchaný s klasickým pískem. Na některé části terária používámně hobliny, ty podle pořeby víc vlhčíme. Hobliny nejlépe od nějakého truhlář, ty co se prodávají běžně v obchodech pro zvířata, jsou spíš takové piliny. Vy můžete ve zverimexu vybrat z velkého množství podestýlek. Záleží na vás, co se vám zalíbí, ale co je vždy důležité,musí udržovat vlhkost. Želvy se do vlhkého substrátu zahrabávají a tím hydratují. Želva přijímá vodu celým svým tělem, póry.
Pokud budete chtíz mít na začátku terárium „načinčané“ a budete tam mít hlínu, kamínky apod., tak do jednoho rohu jí dejte hobliny, které budete pravidelně vlhčit.Zvažte, ale I to, že kamínky se komplikovaněji čistí. Terarijní substráty se dobře dají vlhčit a drží vlhkost. Vlhčením se myslí spíš mokření; není to jen jemné postříkání vodou, ale opravdu je ten substrát mokrý.
Poslední důležitá součást terária je žárovka. Roky jsme se trápili malou vydrží výhřevných žárovek. V létě 2020 jsme přešli na používání žárovek 2v1. Výhřev i UV v jedné lampě. Počáteční náklady se vykompenzují dvěma lety pohodlí bez výměny. Jedná se o tyto lampy.
https//eshop.reptieye.cz/46-uvb-vybojky
Pokud máte menší terárium než je doporučeno pro nejmenší žárovku, pořídíte 2 žárovky jedna na výhřev druhá na UV.
https://eshop.reptieye.cz/45-uvb-kompakty
Musím znovu upozornit, že to jsou jen náhražky. Příroda je příroda, proto zvažte, zda opravdu nemůžete zřídit želvě alespoň na letní prázdniny venkovní výběh.
Při zařizování terária dbejte na to, aby neměla želva moc blízko zdroje tepla (žárovky) nějakou překážku, na kterou by mohla vylézt a převrátila se pod světlo, kde by hrozilo přehřátí vedoucí až k uhynutí želvy. Žárovka se nechává rozsvícená cca 8- 12h
Kokosový substrát
Písek do pískoviště